Önden söyleyeyim: Süpriz ata oynayıp param olsa Binali’ye basardım dedim. Zaten son yazıda İmamoğlu galibiyeti eksenli senaryoları daha fazla düşündüğüm için İmamoğlu’nun birinci gelmesi şaşırtmadı. Öte yandan Konda %54 diyor, o kadarını beklemem dedim, bunda yanıldım. Konda diyorsa doğrudur demeyi öğrenmem lazım sanırım.


İstanbul’la alakalı geçmişte yazdıklarım eskiden yeniye sıralamayla şu şekilde:

Seçim 2019: İstanbul’da Neler Oluyor?

2019 İstanbul Seçim Tekrarı Bize Ne Anlatıyor?

Yenilenen İstanbul Seçimlerine 3 Kala

Yenilenen İstanbul Seçimlerine 2 Kala


Son yazıdaki bir paragrafı kopyalayayım:

“Önceki yazıda “meclis çalıştırmaz” argümanını Ankara’da Yavaş’ın, pek bilinmese de Eskişehir’de Büyükerşen’in deneyimleri nedeniyle pek olası veya uygulanması dilenen bir yöntem olarak görmediğimi söylemiştim. Bunu hala düşünüyorum zira Erdoğan hedefi gösterdi bir kere: Bilmem ne kadar ceza alırsa başkanlığı düşer, zaten mahkemeye de verilecek, vesair. Bu, diğerine kıyasla daha olası bir durum.”

Bugün, 26 Haziran’da Cumhuriyet’te yayınlanan bir haberin başlığı “İmamoğlu ve Yavaş’a Yetki Darbesi“. Haberin girişi şu şekilde:

“5393 sayılı Belediyeler Kanunu’nun 37. maddesinde belirtilen “Belediye başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir” hükmüne göre, belediye şirketlerinde atamaları, seçilmiş belediye başkanları yaparken, Ticaret Bakanlığı’nın 20 Mayıs 2019’da yayımladığı genelge ile bu yetki belediye meclislerine verildi.”

Buradan “onları çalıştırmayız” argümanının gerçekleştirildiğini çıkarabiliriz fakat bunun ne kadar süre ve ne ölçüde gerçekleştirileceğini bilemiyoruz. Zaten ilk günden beri hep aynı şeyi yazmaktayım: Bekleyelim. Beklemek zorundayız zira karşımızda kötülük yapmaktan zevk alan bir yapı var ve Türkiye’nin aleyhine olacak neler varsa onlar yapılıyor kendileri tarafından. Bu hareket şimdilik ilk, fakat tek değil. Dahası da olacak. Sondan önceki yazıda andığım bir senaryoydu bu, ben hala sadece meclisin/devletin çalıştırmamasıyla sınırlı kalacaklarını sanmıyorum:

İmamoğlu alır, meclis çalıştırmaz: Bu pek olası değil. Bunu Ankara’da denediler, pek de tutmadı gibi. İmamoğlu mevzu bitince Yavaş konusuna döneceklerini düşünürsek bu pek olası değil.”

Bekleyip görelim ve bir seferlik olsun bizi şaşırtıp kötülük yapmamalarını umalım.


Seçimden sonra söylenen bir iki sözün saçmalığını anıp bu yazıyı bitireyim.

“Gördünüz mü millet akıllı, görüyor, anlıyor” filan diyorlar İmamoğlu’na oy veren AKP’lileri gösterip. Bu yorumları okudukça hem gülüyorum, hem küfür ediyorum.

Allah aşkına, memleket satılırken, geleceğimiz yok edilirken, ülke insanı birbirinden nefret ederken neredeydi bu feraset sahibi insanlar? İmamoğlu’na oy verince birden iyi insanlar mı oldular?

Başka bir yorum. “İmamoğlu şimdi gelecek, İstanbul Stockholm olacak”. Bakın lütfen. Rica ediyorum. Elimizdeki insan malzemesi ortada. Sağından soluna, eğitimlisinden okumamışına ne olduğumuz belli. Yapmayın.

“İmamoğlu çok sosyalist fikirlere sahip”. Böyle denmese de buna çıkan yorumlar yapılıyor. İmamoğlu’ndan bir Terzi Fikri çıkarmaya çalışmayı bırakın. Olmaz o. Türkiye bir Terzi Fikri gördü, ikinciyi göreceği şüpheli. Maçoğlu buna yaklaştı ya, O’nun bile olup olamadığı/olamayacağı tartışmalı. Abartmayın o kadar.

Son olarak, “AKP’nin sonu geliyor” diyenler. Evet, AKP’nin sonu geliyor ama bunun sebebi oy, seçim, sandık filan değil. Yani Yıldırım almış %40 küsur oy, AKP’nin cebindeki %40 aynen olduğu yerde duruyor. O %40 orada durduğu sürece, ki durmaya helalinden %80’i bence devam edecek, “AKP bitti, millet uyandı, Erdoğan’ın sonu” filan hayallerini kurmayın. Mıy mıy konuşan, bir dediği öbürünü tutmayan, Türkçe konuşmaktan ve yazmaktan aciz adam %40 küsur almış, “hareketin” lideri de orada kapı gibi ayakta. Hayallerle gerçekleri ayırabilin biraz.


Kendime bir notla da bu yazıyı bitireyim: Eskiden askerine kutsal diyen, şimdiyse kendi erini öldüren bir millet var ve bu milleti artık kimsenin tanıdığına inanmıyorum demiştim. Bunu hala düşünsem de kimi “Yeni Türkiye insanı” fikirleri bende de doğmaya başladı. Zamanı geldikçe bunları yazacağım ve doğru mu yanlış mı olduğumu göreceğiz. Umarım olumsuz konularda yanlış olurum her zaman.

Close Menu