İkinci Dünya Savaşını bitirecek Berlin Muharebesi (veya Berlin Kuşatması) 16 Nisan 1945’te başladı. Hitler 30 Nisan’a dek dayanabildi ve savaşın sonunu göremeden sığınağında intihar etti. Sonunda 2 Mayıs’ta şehrin içindeki birlikler silah bıraktı, 8 Mayıs’ta ise geri kalan birliklerin de silah bırakmasıyla savaş Avrupa’da bitti.

Hitler intihar edip Almanya’da NAZİ rejimi yıkıldığında Hitler’i seneler boyunca desteklemiş Almanlar ortadan kaybolmadılar. Hayatlarına devam ettiler. Fakat bu sefer Hitler’i desteklemekle, NAZİ olmakla kıvanç duymak yerine utanç duyarak. Galip devletler ve muhalif Almanlar NAZİ’leri öylesine utandırdılar ki yapılanları destekleyenler dahi ağzını açamaz hale gelmek zorunda kaldı.

Bir dönemin on milyonlarca üyesi olan partisi tarihe yüz karası olarak geçti ve yaptıkları nedeniyle muhalif Almanlar dahi utanç duydu. Bu utançla Almanya bugün hala yaşıyor ve umarım yaşamaya da devam edecek – ki bir daha olmasın.


Başkalarından hiç duymadığım için hala çok şaşırdığım, ikili konuşmalarda çokça telaffuz etmeme rağmen yazmadığımı fark ettiğim basit bir şeyi anlatmak istiyorum: Türkiye’de normalleşmeden bahsediyorsak bunu “AKP’li, sen de kardeşimsin, iyisin hoşsun” diyerek yapamayız.

 • Cumhuriyetin yok edilmesine,
 • Ülkenin varlıklarının satılmasına,
 • Doğmamış çocukların dahi milyarlarca lira borç sahibi olmasına,
 • İnsanların birbirlerinden nefret etmesine,
 • Ülkenin demografik yapısının bozulmasına,
 • Doğal varlıklarının yok ve talan edilmesine,
 • Bir grup haraminin keyfi için milyonların acı çekmesine,
 • Türkiye’nin üç kuruşluk itibarının yerle yeksan olmasına,
 • Yurt içi ve dışında çocuklarının öldürülmesine,
 • Üç günlük dünyada kendileri yüzünden milyonların yaşamlarından tat alamamasına,
 • Kaçırdıkları, küstürdükleri ve öldürdükleri nedeniyle ülkenin onlarca yılında kalifiye eleman ve gelişmiş beyin sahibi insanlara sahip olamayacak olmasına…

Neden olanlar, hayır, sadece AKP’nin tepesindeki isimler (veya sadece Erdoğan) değildir. Erdoğan bu orkestranın sadece şefidir. Şef, sazları yönetir. Bu sazların çaldıkları parçaları da izleyicileri dinler, beğenirse alkışlar. Ve milyonlar bu parçaları senelerce alkışladılar, hala da alkışlıyorlar. Şimdi (belki de şirin gözükmek için) “sen iyisin de Erdoğan ve şürekası kötü” demek, yapılacak en büyük yanlışlardan biri.

Türkiye bir gün normal bir ülke olacaksa eğer, bu AKP’liye “gel canım kardeşim” denilerek yapılamaz. Bu, bunca senedir gerçekleştirilen olanca pisliğin üstünün kapatılması, yapılanların kabul edilebilir olduğu anlamına gelir. Halbuki ihtiyacımız tam tersidir: Yapılan tüm kötülükler yüzlerine haykırılmalı, sadece tavandaki değil tabandaki AKP’lilerin de yaptıklarından ve kendilerinden utanmaları sağlanmalıdır. Nihayetinde “cukkası sağlam” olanlar “mallarını” çoktan ülkeden kaçırdılar, geriye bırakacakları “malları” ise biz adam etmek zorundayız ki yaşananlar bir daha yaşanamasın.

Lütfen düşünün: Bu iktidarın yaptıkları nedeniyle başımıza gelen ve gelecek her şeyi boşverelim – eğitim hariç. Sadece eğitimle beş para etmez kıldıkları milyonların vereceği zararın ülkeye ve ülke insanına ne kadar pahalıya mal olacağını fark edemiyor musunuz?

Eğer fark edemiyorsanız size söylenecek söz yok. Biraz saksıyı çalıştırmayı öğrenin. Bu site bunun için var. Eğer fark edebiliyorsanız Türkiye’nin dünü ve bugünü gibi yarınını mahvetmiş bir yapının destekçilerinin de, tıpkı NAZİ Almanlar gibi, kendilerinden utanmalarını sağlamaktan başka bir yolumuz nasıl var olabilir, söyler misiniz? Bunların yaptıkları ve destekledikleri pislikleri nasıl örtecek, bu insanların suçlarını nasıl gizleyeceksiniz?

Erdoğan Türkiye’nin Hitler’i, AKP Türkiye’nin NAZİ Partisidir ve savaş sonrası Almanya (İngiltere, Amerika veya Rusya değil, Almanya) NAZİ’ler ile nasıl hesaplaşmışsa biz de (o ki bugün hepimiz korkmaya devam ediyoruz, Hitler’in intiharını andırır şekilde başımızdakiler bir gün ülkeden kaçtığında) öyle hesaplaşmak zorundayız. Aksi takdirde işimiz, sadece yarınlarda da değil, hesaplaşmadığımız için kaçışlarını takip eden günde de, pek zor ve çetin olacak. Bunu artık fark etmek zorundayız.

Close Menu