İnternet her an elimizin altında ve bu koca çöplüğün içinde işe yarar şeyleri bulmak zor. Ben, kendi takip listemde bulunan birkaç siteyi (veya hesabı) anmak istedim. Belki sizin de ilginizi çekebilirler. Rasim Ozan Kütahyalı diye bir şeyin Yaşar Kemal’den daha fazla tanındığı, daha da acısı daha fazla sevildiği bir ülkede inatla işe yarar şeyler sunmaya devam eden bu kişi ve grupların varlığı, çölde bir vaha gibi.

Burada anacaklarım tüm listem değil. İngilizce olan hiçbir şeyi de anmıyorum. Sadece kendilerinden çok şey öğrendiğim dört hesapla varlığına sevindiğim iki hesabı paylaşıyorum. Bilmediğim çok şey var, sizin önerecekleriniz varsa dilerseniz yorumla, dilerseniz mail ile bilgilendirirseniz mutlu olurum.

Başlayalım.

Arkeofili

arkeofili.com adresinde mukim bu site, arkeoloji ve (kaçınılmaz bir şekilde) antropoloji alanında bilgiler ve yeni haberler alabileceğiniz bir site. Aynı isimle Instagram ve Twitter hesapları da bulunmakta.

Sitenin en güzel yanlarından biri, her ay sonunda o ay gerçekleşen (ve bir şekilde site yönetiminin veya yazarlarının) bilgisinin olduğu ve önemli gördükleri on arkeoloji (ve antropoloji) olayını bir liste şeklinde sunmak. Bu yazıya ilham kaynağı olan son yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Evrim Ağacı

evrimagaci.org adresinde mukim bu siteyi ben daha ziyade Instagram’da paylaştıkları videoları için takip etsem de (yer yer magazine kaçan konular olsa da) içeriği pek dolu bir pozitif (yani gerçek) bilimler sitesi. Fizikten biyolojiye, kimyadan felsefeye (evet, bu sonuncusu pek gerçek bilim değil) pek çok konuda işe yarar pek çok içerik bulunabiliyor. Aynı isimli Twitter ve Instagram hesapları da bulunmakta. Arkeofili’nin “herkes için arkeoloji” mottosunu benimsemesi misal, Evrim Ağacı da “herkes için evrim ve (Türkçesi nedir bilmiyorum, direkt İngilizcesini yazıyorum) life sciences” mottosunu benimsemiş durumda. Bilinirliği gayet çok olsa da burada da anmak istedim.

Bir ara politik yönetimlerin evrimi konusunda bir dizi yazmayı planlıyorum kendileri için. Bakalım. “Şartlarda anlaşabilirsek neden olmasın”?

Mahfi Eğilmez

Dilerseniz kendini beğenmişlik deyin, ben çok insanı kolayca beğenmem. Mahfi Eğilmez ise bunun istisnalarından. Kendime yazılar üst başlığıyla mahfiegilmez.com adresinde Dr. Eğilmez, başat konu iktisat olmak üzere çeşitli konularda fikirlerini yazıyor. Örneğin iki hafta önce okuyup beğendiği beş kitabı paylaştığı şöyle bir yazısı var.

Teke Tek

Ne olduğu belliyken bunu olmamaya çalışan Fatih Altaylı nedeniyle kimilerine itici gelebilse de Teke Tek, özellikle özel yayınlarıyla, önemli ve Türkiye’de az bulunur bir program. Televizyonlar birbirine bağırıp duran cinslere “uzman” sıfatı takılan programlarla dolu. Konuşmaktan ve dinlemekten bihaber olanlar yerine bu programı takip etmenizi salık verebilirim. YouTube’da Teke Tek şeklinde arayıp bulabilirsiniz. Çok üşenirseniz buyrun, sizin yerinize ben yaptım.

Umut Sarıkaya ve Özer Aydoğan

Arada gülmemiz de lazım, değil mi? Saçma sapan reklamlar almayan, gündeme veya haberlere ilişkin karikatürleri de arşivden bulan umutsarikaya58, Umut Sarıkaya’nın karikatürlerini paylaşan hesaplardan yalnızca biri. Tonla “komedi” ve karikatür sayfasından farkı bu olan bu hesap, gülmenizi sağlamasa da Umut Sarıkaya’nın hala eskimeyen mizahıyla takibe değer.

Umut’un farklı bir türü olan, Yumurtalar’dan beri gelişimini ve güzelleşmesini takip ettiğimiz Özer Aydoğan’ın kendi hesabı olduğunu sandığım ozeraydogan_ ise takibe değer bir başka Instagram hesabı. Bir kere yaşıyoruz ve bir kere ölüyoruz. Bu nedenle biraz gülmemizi sağladıkları için bu iki çizere bilvesile teşekkür edelim.


Konuyla tamamen alakasız bir şekilde bu o kadar da anlamı olmayan yazıyı Fas’ta çektiğim bir fotoğrafla bitirmek istedim. Sizce de Ara Güler’i andırmıyor mu?

Close Menu