Sandıklar açılmaya devam ederken sıcağı sıcağına birkaç şey yazmak istedim – sonrasında vaktim olmayacak:

  • “İnce gümbür gümbür geliyor” diyenler de, “Akşener muhteşem bir hava yakaladı” diyenler de bayağı yanılmış gibi görünüyor şimdi. “Bu kadar coşmayın” dedik dedik dinlemediniz, bak ne oldu şimdi?
  • Dahası, “başgan Erdoğan meclis millet” argümanı da boşa düşmüş gibi görünüyor. Ben karamsar olduğuma inanmak istedim, en azından bunun doğru olmasını diledim inanmasam da, ama gerçekçi olduğumu görüyor ve üzülüyorum.
  • MHP’nin %10 civarında çıkması bence şaka gibi. Bahçeli nerden, ne diye, nasıl aldı bu kadar oyu, gerçekten merak ediyorum. Erdoğan’a milliyetçi/vatanperver tek bir kişinin oy verebileceğine inanmıyorum. Sözde milliyetçilerin Erdoğancı olması da ülkenin bir diğer çelişkisi olarak kalsın kenarda.
  • AKP şu anda 46 görünüyor, olsun olsun 43-45 gibi kapatır gibi. Eh, AKP 44-45 gibi kapatırsa zaten Erdoğan’ın %50+1’ini sorgulamamıza gerek yok. AKP’nin 40’a filan düşmesi lazım bunun için.
  • HDP ve İyi Parti %10’un hemen altında şimdi, herhalde %10’un az üzerinde kapatırlar. CHP ise %20’ye düşmüş durumda şu anda.

Şu anda mutlak bir Erdoğan galibiyeti karşımızda. Değişecek mi, ne kadar değişecek? Göreceğiz. “Mühendisim, hesap yaptım, Erdoğan 43’ten fazla alamaz” diyen vardı geçen gün. O geldi aklıma. Başka bir tanesi: Erdoğan 45’i göremeyecek diyordu. Artık manipülasyona kandın mı dersiniz, bunlar yalan mı dersiniz, ne dersiniz bilmiyorum ama şu mottom yine doğru çıkıyor gibi:

Eğer Türkiye’den bahsediyorsak ve ortada bir umut varsa o umut boşa çıkacaktır.

Yine yanlış olmayı diliyorum ama geçen gün dediğimi tekrarlamam lazım gibi:

“Erdoğan’ın işinin Temmuz’a sarkmayacağını düşünüyorum eğer Akşener lehine bir mucize olmazsa kalan günlerde. Erdoğancı tayfanın “yuh İnce’ye, Allah belanızı versin, Fethullahçı dinsizler” sözlerini tekrarladığı malum. Benim de dahil olduğum kimilerine göre her halükarda Erdoğancı olan taife %30-35 filan olsa da %10-15 bu aşağılık söylemlerden zerrece gocunmadı senelerce, şimdi de gocunmayacak bence. Ondan yolumuza bakmamız lazım.”

(Burada sondan dördüncü paragraf)

Yolunuza bakın bence. Bakarken de şu dediğimi hatırlayın:

“Ben Sonbahar gibi bir temizlik bekliyorum zira bu ekonomi ve bu borç yükünü şimdiki gidişat kaldıramaz. Bir şeyler yapılmalı – ki ne faiz artırmak, ne “petrol, altın, gümüş rezervleri bulmak”, ne topluca kemer sıkmak yeterli olacak. O ara da Erdoğancı tayfa başını yiyeceği bir hedefe ihtiyaç duyacak. Artık Erdoğan kimi, nasıl, ne kadar ve ne şekilde hedef gösterir, ne yapar bilemem. … Tepetaklak giden ekonominin daha da beter savruluşunda önce yiyecek yemeğinizi, sonra belki canınızı (ama mutlaka malınızı) garantiye almanın yollarını arayın.”

(Aynı yazı, sondan üçüncü ve son paragraf)

Close Menu